3, 2, 1 – ljeto!

17.5.2023.

Ljeto je na vratima, a svi znamo što to znači: godišnji, kupanje, opuštanje i obilje svježeg voća i povrća! Ljeto je zaista po mnogočemu najidealnije godišnje doba, a za naš organizam je ujedno i vrijeme kada se osjećamo najzdravije, najpoletnije i najopuštenije. Ipak, prvi naleti ljetnih vrućina znaju nas uhvatiti nespremne i prisiliti na jednu vrstu detoksikacije znojenjem, a prve tjedne ljeta provedemo privikavajući se na toplinu i dulje dane.
Pripreme za ljeto rade se upravo kako bi se izbjegle te neželjene posljedice konzumacije većinom teške hrane tijekom zime i manjka kretanja. Iskoristite proljeće kako bi se u zadnji čas pripremili za ljeto uz sljedeće 3 tehnike:
  • Trenirajte 20 minuta dnevno
Iako se ne čini kao mnogo, intenzivan trening 20 minuta dnevno napraviti će pozitivnu promjenu u vašem organizmu, a nakon nekog će vremena rezultati početi biti vidljivi i u strukturi i zategnutosti tijela.
Prvi pomak osjetiti ćete u svojoj količini energije – osjećati ćete se poletnije, snažnije i kao da su svi izazovi lakši. Također, sama činjenica da svaki dan imate taj jedan ritual koji za vas može imati samo pozitivne posljedice igra veliku ulogu i na vaše psihičko zdravlje. 
Osim navedenih benefita, postoji još jedan: znojenje je jedan od načina na koje naše tijelo izbacuje toksine, a s toplijim vremenom uvijek se možete odlučiti za trening na toplini i suncu te time potaknuti jače znojenje. Isto tako, boravak na otvorenom pročišćava naša pluća i puni ih kisikom, posebice ukoliko se radi o treningu dalje od zagađenja auta.
Iako se preporuča treniranje 20 minuta dnevno, to ne mora nužno biti svaki dan. Ključan dio održive rutine treniranja su i dani odmora, kada se mišići obnavljaju i oporavljaju. 
  • Napravite mini-detoks
Detoks je popularna tema zimi, posebice u doba nove godine i donošenja novogodišnjih odluka za poboljšanje životnih navika. Istina je kako se detoks može raditi i više puta godišnje (preporuča se barem 2 puta godišnje) jer je on način na koji pomažemo tijelu da se pročisti od nakupljenih toksina.
Toksine unosimo putem hrane, pića, manjkom kretanja, pušenjem i izlaganjem zagađenom zraku (poput onog u gradovima). Najveći izvori toksina su prerađena hrana, šećeri (slatkiši, bijeli šećer, instant kave itd.), grickalice (čipsevi i slično), alkohol, cigarete i gradski smog. Naše tijelo se samo čisti od toksina putem probave, mokraće i znojenjem, ali ukoliko povremeno napravimo detoks puno ćemo tereta skinuti s naše jetre i pomoći joj da se pročisti (jer je ona inače glavni organ za izbacivanje toksina iz tijela).
Mini-detoks može trajati od 3-7 dana i zahtijeva unos svježih namirnica, smanjen unos soli, regulaciju stresa, redovitu fizičku aktivnost i povećan unos tekućine (vode i nezaslađenih čajeva i sokova). Ukoliko se odlučite za detoks, pobrinite se kako te dane nemate u planu teže fizičke ili psihičke aktivnosti, jer će vam se razina energije kratkoročno smanjiti (zbog manjeg unosa kalorija), ali dugoročno će se povećati kada jednom s detoksom završite.

3-dnevni detoks podrazumijeva započinjanje dana zdravim napitkom (ne kavom) poput zelenog čaja s limunom, čašom mlake limunade ili nezaslađenim voćnim sokom. Tijekom dana potrebno je unositi dovoljno nezaslađene tekućine koja će potaknuti izbacivanje toksina, a smanjenim kalorijskim unosom dozvoljavamo probavnom sustavu da se pročisti. Popularan su sastojak detoksa i smoothie-i, čiji su sastojci voće (jabuke, naranče, nektarine, kiwi, jagode, borovnice, limun, ananas, banana, mango), povrće (zeleno lisnato, mrkva, đumbir, svježa cikla, svježi krastavci…) i voda. Ovakav smoothie prepun je vitamina, minerala i vlakana te će pomoći potaknuti probavu i izbacivanje toksina.
Nadalje, 7-dnevni detoks imati će gotovo jednak režim, samo uz malo veći kalorijski unos (uključene su sjemenke, orašasti plodovi, škrobasto povrće i kaloričnije voće poput kruški) kako bi tijelo imalo dovoljno energije. Još jedan vjeran pomoćnik u ovakvom detoksu može biti i naš Biotta wellness paket koji se sastoji od voćno-povrtnih sokova bez dodataka (100% voće i povrće), lanenih sjemenki, čaja i soli za kupku koja će omogućiti relaksaciju i time reguliranje razine stresa. 
  • Redovito boravite na svježem zraku
Boravak na svježem zraku ima puno benefita, od psihičkih do fizičkih. Ovo je posebice važno ukoliko provodite mnogo vremena u zatvorenim prostorima - bilo da radite posao u uredu koji zahtijeva dugotrajno sjedenje i/ili gledanje u ekran kompjutera ili ste student koji većinu dana provodi u predavaoni ili knjižnici.
Zatvoreni prostori (posebice ukoliko se ne zrače redovito) puni su ustajalog zraka, a i ne dozvoljavaju nam pogled na zelenilo prirode koja trenutno cvjeta, plavetnilo neba i izlaganje sunčevim zrakama koje će nas opustiti i napuniti vitaminom D. 
Priuštite si svaki dan barem 30 minuta boravka na otvorenom, u svojem miru ili društvu dragih ljudi, gdje ćete upijati sve boje, mirise i zvukove prirode i vanjskog svijeta. Ovo može biti i svojevrsna meditacija, koja će služiti za prizemljivanje i opuštanje od svakodnevnog stresa.

Izvori:
https://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/moda-ljepota/od-glave-do-pete-5-ekspresnih-priprema-za-ljeto---283515.html
https://www.ljepotaizdravlje.ba/zdravlje/fitness/pripreme-za-ljeto-za-povratak-u-formu-dovoljno-je-20-minuta-svaki-dan
https://zena.rtl.hr/bolja-ja/zdravlje/mini-detoks-kako-u-nekoliko-koraka-procistiti-tijelo-u-proljece-1e5475c8-c0af-11ec-acc0-d2dfc2469f36
https://www.building-body.com/kako-napraviti-ciscenje-organizma-tj-detoksikaciju/
https://zdravija.com/kako-da-u-zadnji-momenat-pripremis-tijelo-za-ljeto/

Svemoćna zob: Zašto su zobene pahuljice savršen izbor za jesen i zimu

Svemoćna zob: Zašto su zobene pahuljice savršen izbor za jesen i zimu

Zobene su pahuljice u ljudskoj prehrani već stoljećima, a zadnjih nekoliko godina internet je preplavljen 'brzim, jednostavnim i zdravim' receptima koji koriste ovaj sastojak. U današnjem blogu saznajte zašto su zobene pahuljice toliko popularne, koja je njihova prava snaga, odakle su nam stigle te
Umjetna i prirodna sladila – Koje su razlike i kako utječu na naše zdravlje?

Umjetna i prirodna sladila – Koje su razlike i kako utječu na naše zdravlje?

Konzumacija šećera često je povezana s pretilošću, dijabetesom, karijesom i drugim zdravstvenim problemima. Kako bi se izbjegla pojava ovih zdravstvenih problema, mnogi se okreću različitim alternativama šećeru, koje nude sladak okus bez štetnih učinaka. Postoji poveći broj sladila koje se koriste k
Stigla je jesen – Saznajte što je u sezoni!

Stigla je jesen – Saznajte što je u sezoni!

Nakon ljeta, mnogi će se složiti da i jesen ima svojih ljepota. Po završetku sezone sunčanja, topline i duljih dana, jesen nas zove da se povučemo u udobnost svog doma i pripremamo jela koje će nas ugrijati. Pripremite se s nama za pravu, hladnu jesen uz sezonske namirnice i najukusnija topla jela o

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više