Kako izraditi prirodne osvježivače zraka za svoj dom?

9.9.2022.

Aromaterapija je dobro poznat pojam većini nas, a razlog je jednostavan – ova vrsta terapije efektivno uklanja neugodne posljedice stresa i čini prostoriju ugodnom i opuštajućom. Ne morate izdvojiti velike količine novaca kako bi uživali u svim blagodatima aromaterapije, već ju možete napraviti samostalno u svom domu.
Prvi prirodan izvor lijepih mirisa koji ćemo spomenuti je cvijeće. Ovo naizgled očito rješenje zaista uljepšava naš dom u svakom smislu, a ujedno i pomaže umanjiti osjećaj stresa i nervoze. Nema sve cvijeće jednak intenzitet mirisa, pa tako ruže, narcisi i cvjetovi bazge imaju intenzivniji miris koji će se proširiti prostorom, dok  cvijeće poput ljiljana ima manje intenzivan miris, ali pročišćuje prostor. Osim kvalitete zraka, cvijeće će umanjiti stres zato što pogled na njih umiruje, čine nam dom lijepim, a ukoliko su dobiveni na poklon – čine nas sretnijima.

Postoji još biljaka koje čiste prostor: zeleni ljiljan, zmajevac i krizantema samo su neke od biljaka koje iz zraka eliminiraju štetne čestice i čine ga čistim i svježim.

Također, možete se okušati u izradi vlastitih osvježivača zraka. Ukoliko umiješate destiliranu vodu i omiljeno eterično ulje, te navedenu tekućinu ulijete u raspršivač – uvijek ćete imati pri ruci osvježivač zraka. U mješavinu možete dodati sasvim malo sode bikarbone i njome pošpricati čak i jastuke, tepihe i odjeću.
U prostoriju u kojoj želite imati statičan izvor ugodnih mirisa postavite vaticu natopljenu eteričnim uljem. Od mirisa je najpoznatija lavanda koja umiruje te se preporuča staviti ju u spavaću sobu te ružmarin koji čisti dišne puteve i citrusne arome koje osvježavaju prostor. Ove dvije biljke možete čak koristiti i u sušenom obliku, te ih tako položiti u željenu prostoriju. Kuhinju možete osvježiti tako da u malo vode prokuhate koru od citrusnog voća (limuna ili naranče) i neki začin (npr. cimet) te kuhae dok aroma ne bude željenog intenziteta.

Ukoliko želite da vaš prirodni osvježivač zraka bude i dekorativne prirode, uberite češer izvana i obilno pošpricajte osvježivačem s sodom bikarbonom domaće izrade. Možete se čak okušati i u izradi potpurija na način da osušite cvijeće i češere npr. te ih isto tako obilno pošpricate eteričnim uljem željenog mirisa i držite u staklenoj, prozirnoj posudi.
Za tepihe se preporuča posipati ih suhom mješavinom sode bikarbone i cimeta, jer soda bikarbona izvlači neugodne mirise a cimet ih neutralizira. Ostavite mješavinu sat vremena na tepihu te ga zatim detaljno usisajte. 
 
Ako vas zanima kako očistiti dom na prirodan način, kliknite ovdje. 

Izvori:
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/zivotni-stil/uzgoj-cvijeca/kucne-biljke-koje-prociscavaju-zrak
  • https://www.ljepotaizdravlje.hr/znate-li-kako-napraviti-prirodni-osvjezivac-prostora-za-dom/
  • https://www.ekologija.com.hr/prirodni-osvjezivaci-zraka/
  • https://kucanskiposlovi.com/prirodni-osvjezivac-prostora/
  • https://zenavrsna.com/prirodni-osvjezivac-zraka/4498
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/zivotni-stil/pet-prirodnih-alternativa-osvjezivacima-zraka
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/zivotni-stil/eko-ciscenje-zivotni-stil/7-prirodnih-osvjezivaca-zraka-brzo-i-jeftino
  • https://www.tportal.hr/lifestyle/clanak/ovo-je-10-najmirisnijih-cvjetova-koje-lako-mozete-posaditi-u-vrtu-20220216

Na što pripaziti kada boravite u prirodi

Na što pripaziti kada boravite u prirodi

Toplije vrijeme napokon je stiglo, a s njime su i izleti u prirodu postali sve češći za većinu. Priroda ima mnoge dobre utjecaje na nas, fizičke jednako koliko i psihičke. Ipak, ne smije nas ponijeti lijepa atmosfera toliko da zaboravimo kako smo ipak u prirodi koja često ima svoja pravila i krije n
3, 2, 1 – ljeto!

3, 2, 1 – ljeto!

Jeste li spremni za ljeto? Sezona kupaćih kostima sve je bliže, a to za većinu znači ozbiljniju posvećenost treninzima i zdravoj/niskokaloričnoj prehrani. Kako se ove pripreme ne bi loše odrazile na zdravlje ili uzrokovale jojo efekt s kilogramima, donosimo nekoliko savjeta uz koje možet
Kako vi možete pomoći osobama s celijakijom?

Kako vi možete pomoći osobama s celijakijom?

Svibanj je mnogima drag mjesec zbog dolaska pravog proljeća, a oboljelima od celijakije on je važan zbog još jednog razloga. Naime, svibanj se diljem svijeta obilježava kao mjesec celijakije. Što je celijakija, kako se liječi i koja je važnost zajedništva i edukacije u vezi ove bolesti –

Ova stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Za nastavak korištenja web stranice kliknite na "Slažem se". Postavke kolačića mogu se konfigurirati u vašem web pregledniku, a više informacija potražite ovdje. Slažem se