Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

20.11.2024.

Osjećaj zatezanja na licu, ispucale i bolne usne i ruke, češća pojava prištića i vidljiva suhoća kože lica samo su neki od problema s kožom koji se pojave s dolaskom jeseni. Oštro jesensko vrijeme i (ne)prilike stavljaju našu kožu i rutinu njege na pravi test. 
Važne su naše svakodnevne navike njege tijela iznutra i izvana. Hrana koju jedemo, tekućina koju pijemo te količina vremena koju provodimo izvan udobnosti našeg doma svi igraju ulogu u održavanju ili narušavanju zdravlja naše kože. Kako pravilno održavati kožu snažnom i zdravom, donosimo u nastavku:
1. Čišćenje kože: nježno, ali učinkovito
Jesenska njega kože počinje pravilnim čišćenjem koje uklanja nečistoće, ali ne oduzima prirodnu vlagu. Evo nekoliko savjeta:
  • Birajte blage čistače: Jaki sapuni i agresivni čistači mogu dodatno isušiti kožu. Umjesto toga, koristite nježna sredstva za čišćenje lica koja su obogaćena hidratantnim sastojcima poput hijaluronske kiseline ili glicerina.
  • Prilagodite učestalost: Često pranje lica može skinuti prirodni zaštitni sloj kože, što dovodi do suhoće i osjetljivosti. Ujutro koristite samo vodu za pranje lica ili nježni tonik, a navečer posegnite za hidratantnim čistačem kako biste uklonili prljavštinu i ostatke šminke.
  • Izbjegavajte vruće tuševe: Iako topla voda prija tijekom hladnijih dana, može dodatno isušiti kožu. Prilikom pranja lica koristite mlaku vodu kako biste zadržali prirodnu vlagu.
2. Hidratacija: ključ zdravog izgleda
Kako se vlaga iz kože lakše gubi u hladnijim mjesecima, jesen je vrijeme kada treba intenzivirati hidrataciju:
  • Serumi i kreme s hijaluronskom kiselinom: Hijaluronska kiselina djeluje kao magnet za vodu, pa je idealna za sve tipove kože. Nanosite je na vlažnu kožu za najbolje rezultate i zatim preko nje nanesite hidratantnu kremu.
  • Zamijenite lagane losione bogatijim kremama: Tijekom jeseni, lagane ljetne kreme nisu dovoljne. Odaberite gušće kreme ili one koje sadrže ulja poput avokadovog ili ulja jojobe, koje će zadržati vlagu u koži.
  • Ne zaboravite na SPF: Iako sunce nije jako, UV zrake i dalje mogu utjecati na kožu, posebice u situacijama kada se planinari. Kremu sa zaštitnim faktorom nanosite svakodnevno, posebno ako provodite vrijeme na otvorenom.
3. Zaštita od vjetra i hladnoće
Vjetar i hladnoća dodatno iritiraju kožu, osobito one s osjetljivom kožom sklonoj crvenilu i pucanju:
  • Balzam za usne i hidratantne maske: Usne su posebno osjetljive na hladnoću i vjetar. Balzam nanosite nekoliko puta dnevno, a lice zaštitite hidratantnom maskom jednom do dva puta tjedno kako biste dodatno nahranili kožu.
  • Prirodna ulja za njegu: Ulja poput arganovog, ulja šipka ili bademovog ulja imaju hranjiva svojstva i štite kožu od isušivanja. Nanose se na vlažnu kožu, a izvrsna su i kao završni sloj preko hidratantne kreme za dodatnu zaštitu.
4. Prilagodite rutinu njege i prehranu
Njega kože nije samo vanjska – zdrava prehrana može pomoći u hidrataciji i oporavku kože:
  • Uvedite vitamine i omega-3 masne kiseline: Vitamini poput C i E te omega-3 masne kiseline iz hrane kao što su orašasti plodovi, maslinovo ulje i riba djeluju protuupalno, što smanjuje rizik od iritacija i prištića.
  • Pijte dovoljno vode: Unutarnja hidratacija jednako je važna kao i vanjska. Tijekom hladnijih mjeseci često pijemo manje vode, što doprinosi suhoći kože. Pijte vodu redovito, a možete je nadopuniti i toplim biljnim čajevima.
 
5. Pažljivo birajte pilinge
Piling je važan dio njege, ali prečesti ili grubi pilinzi mogu biti štetni:
  • Rjeđi i nježniji pilinzi: Koristite nježne, enzimske pilinge jednom tjedno kako biste uklonili mrtve stanice, ali izbjegavajte grube pilinge koji mogu dodatno oštetiti zaštitni sloj kože.
  • Zamijenite kemijskim eksfolijantima: Ako volite kemijski piling, birajte nježne kiseline poput mliječne ili mandelične, koje nježno uklanjaju nečistoće bez iritacije.
Promjena rutine njege u skladu s jesenskim vremenskim uvjetima ključno je za očuvanje zdravlja i svježine kože. Redovito čišćenje, duboka hidratacija, zaštita od vjetra i pravilna prehrana osigurat će vašu kožu od sezonskih promjena i pomoći joj da ostane blistava i zdrava tijekom hladnih dana.

Izvori:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11429-sleep-disorders
https://www.sleepfoundation.org/sleep-disorders
https://www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-signs-not-enough-sleep
https://www.healthline.com/health/sleep/sleep-calculator
https://www.ucihealth.org/blog/2017/02/getting-enough-sleep

Mindful eating: Kako uživati u hrani bez osjećaja krivnje tijekom blagdana

Mindful eating: Kako uživati u hrani bez osjećaja krivnje tijekom blagdana

Blagdani su po mnogočemu magični, ali jedna se činjenica ipak mora priznati: ovo je doba kada se puno kuha, peče i jede. Kako izbjeći prejedanje, a pritom se u potpunosti prepustiti uživanju? Ključ je 'mindful eating' – svjesnom jedenju koje nas uči da ponovno uživamo u hrani na zdrav način, bez str
Pripremite sami svoje blagdanske mješavine začina

Pripremite sami svoje blagdanske mješavine začina

Blagdanski začini imaju nevjerojatnu sposobnost da probude sjećanja, stvaraju ugodu i unesu toplinu u naše domove. Mnogi od tih začina koriste se stoljećima – ne samo zbog okusa već i zbog svojih ljekovitih svojstava. U nastavku ćemo istražiti kako su neke od popularnih mješavina začina nastale, gdj
Moć malih koraka

Moć malih koraka

Jesen i zima vrijeme je kada smo većinom 'zatvoreni' u svojim domovima, gdje se nerijetko možemo zateći zarobljeni u svojim nezdravim navikama. Prejedanje, gledanje televizije ili u ekran mobitela kada nam je dosadno, prekomjerno ležanje i sve druge nezdrave navike najčešće su produkt dosade i nemot

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više