Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

20.11.2024.

Osjećaj zatezanja na licu, ispucale i bolne usne i ruke, češća pojava prištića i vidljiva suhoća kože lica samo su neki od problema s kožom koji se pojave s dolaskom jeseni. Oštro jesensko vrijeme i (ne)prilike stavljaju našu kožu i rutinu njege na pravi test. 
Važne su naše svakodnevne navike njege tijela iznutra i izvana. Hrana koju jedemo, tekućina koju pijemo te količina vremena koju provodimo izvan udobnosti našeg doma svi igraju ulogu u održavanju ili narušavanju zdravlja naše kože. Kako pravilno održavati kožu snažnom i zdravom, donosimo u nastavku:
1. Čišćenje kože: nježno, ali učinkovito
Jesenska njega kože počinje pravilnim čišćenjem koje uklanja nečistoće, ali ne oduzima prirodnu vlagu. Evo nekoliko savjeta:
  • Birajte blage čistače: Jaki sapuni i agresivni čistači mogu dodatno isušiti kožu. Umjesto toga, koristite nježna sredstva za čišćenje lica koja su obogaćena hidratantnim sastojcima poput hijaluronske kiseline ili glicerina.
  • Prilagodite učestalost: Često pranje lica može skinuti prirodni zaštitni sloj kože, što dovodi do suhoće i osjetljivosti. Ujutro koristite samo vodu za pranje lica ili nježni tonik, a navečer posegnite za hidratantnim čistačem kako biste uklonili prljavštinu i ostatke šminke.
  • Izbjegavajte vruće tuševe: Iako topla voda prija tijekom hladnijih dana, može dodatno isušiti kožu. Prilikom pranja lica koristite mlaku vodu kako biste zadržali prirodnu vlagu.
2. Hidratacija: ključ zdravog izgleda
Kako se vlaga iz kože lakše gubi u hladnijim mjesecima, jesen je vrijeme kada treba intenzivirati hidrataciju:
  • Serumi i kreme s hijaluronskom kiselinom: Hijaluronska kiselina djeluje kao magnet za vodu, pa je idealna za sve tipove kože. Nanosite je na vlažnu kožu za najbolje rezultate i zatim preko nje nanesite hidratantnu kremu.
  • Zamijenite lagane losione bogatijim kremama: Tijekom jeseni, lagane ljetne kreme nisu dovoljne. Odaberite gušće kreme ili one koje sadrže ulja poput avokadovog ili ulja jojobe, koje će zadržati vlagu u koži.
  • Ne zaboravite na SPF: Iako sunce nije jako, UV zrake i dalje mogu utjecati na kožu, posebice u situacijama kada se planinari. Kremu sa zaštitnim faktorom nanosite svakodnevno, posebno ako provodite vrijeme na otvorenom.
3. Zaštita od vjetra i hladnoće
Vjetar i hladnoća dodatno iritiraju kožu, osobito one s osjetljivom kožom sklonoj crvenilu i pucanju:
  • Balzam za usne i hidratantne maske: Usne su posebno osjetljive na hladnoću i vjetar. Balzam nanosite nekoliko puta dnevno, a lice zaštitite hidratantnom maskom jednom do dva puta tjedno kako biste dodatno nahranili kožu.
  • Prirodna ulja za njegu: Ulja poput arganovog, ulja šipka ili bademovog ulja imaju hranjiva svojstva i štite kožu od isušivanja. Nanose se na vlažnu kožu, a izvrsna su i kao završni sloj preko hidratantne kreme za dodatnu zaštitu.
4. Prilagodite rutinu njege i prehranu
Njega kože nije samo vanjska – zdrava prehrana može pomoći u hidrataciji i oporavku kože:
  • Uvedite vitamine i omega-3 masne kiseline: Vitamini poput C i E te omega-3 masne kiseline iz hrane kao što su orašasti plodovi, maslinovo ulje i riba djeluju protuupalno, što smanjuje rizik od iritacija i prištića.
  • Pijte dovoljno vode: Unutarnja hidratacija jednako je važna kao i vanjska. Tijekom hladnijih mjeseci često pijemo manje vode, što doprinosi suhoći kože. Pijte vodu redovito, a možete je nadopuniti i toplim biljnim čajevima.
 
5. Pažljivo birajte pilinge
Piling je važan dio njege, ali prečesti ili grubi pilinzi mogu biti štetni:
  • Rjeđi i nježniji pilinzi: Koristite nježne, enzimske pilinge jednom tjedno kako biste uklonili mrtve stanice, ali izbjegavajte grube pilinge koji mogu dodatno oštetiti zaštitni sloj kože.
  • Zamijenite kemijskim eksfolijantima: Ako volite kemijski piling, birajte nježne kiseline poput mliječne ili mandelične, koje nježno uklanjaju nečistoće bez iritacije.
Promjena rutine njege u skladu s jesenskim vremenskim uvjetima ključno je za očuvanje zdravlja i svježine kože. Redovito čišćenje, duboka hidratacija, zaštita od vjetra i pravilna prehrana osigurat će vašu kožu od sezonskih promjena i pomoći joj da ostane blistava i zdrava tijekom hladnih dana.

Izvori:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11429-sleep-disorders
https://www.sleepfoundation.org/sleep-disorders
https://www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-signs-not-enough-sleep
https://www.healthline.com/health/sleep/sleep-calculator
https://www.ucihealth.org/blog/2017/02/getting-enough-sleep

Stres i zdrava prehrana – kako pronaći ravnotežu između discipline i uživanja u hrani

Stres i zdrava prehrana – kako pronaći ravnotežu između discipline i uživanja u hrani

Budimo realni, naš se moderan svijet (posebno na društvenim mrežama) vrti oko dijetarnih restrikcija, savjeta 'fitness trenera' koje niti ne poznajemo i težnje savršenom izgledu. Na ovaj način, zdrava prehrana kod mnogih lako može prijeći iz korisne na
Organska prehrana za djecu – je li vrijedno truda?

Organska prehrana za djecu – je li vrijedno truda?

Sve više roditelja razmatra prelazak na organsku prehranu za svoju djecu, vođeni brigom o zdravlju, razvoju i dugoročnoj dobrobiti svojih najmlađih. No, postavlja se pitanje – je li organska prehrana zaista zdravija, i isplati li se uložiti više za takve proizvode?
Proljetni detox: 5 stvari koje morate znati

Proljetni detox: 5 stvari koje morate znati

S dolaskom proljeća, mnogi od nas osjećaju potrebu za promjenom. Zima je bila duga i hladna, što je rezultiralo s manje kretanja po prirodi i težom hranom koja grije organizam. Svatko tko se odluči na proljetni detox ima dobar razlog za to, jer on iziskuje pravovremeno planiranje, kvalit

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više